Zapraszamy do naszych biur obsługi klienta w: Katowicach, Nowym Targu, Częstochowie, Wrocławiu, Warszawie, Malborku, Jawiszowicach, Bielsku-Białej i Krakowie.

Официален блог на WebEKM EKM очаквайте сайта онлайн скоро.

Download Free Templates http://bigtheme.net/ free full Wordpress, Joomla, Mgento - premium themes.

Separacja lepsza od rozwodu?

separacja czy rozwód

 

Separacja to według prawników alternatywa dla tych osób, które rozważają decyzję o rozwodzie. Separacja to rodzaj pośredniego rozwiązania, które nie niesie za sobą tak poważnych skutków jak rozwód. Łatwiejsze jest też wystąpienie i uzyskanie orzeczenia o separacji niż o rozwodzie. Kiedy więc decydować się na separację, a kiedy na rozwód? Oto krótka ściągawka.

Kiedy w małżeństwie nadchodzi kryzys, partnerzy zastanawiają się, jak potoczą się losy ich związku. Część z nich podejmuje szybką decyzję o rozwodzie, inne zastanawiają się nad zasadnością życia w separacji. Podpowiadamy, czym jest separacja i czym różni się od rozwodu. Separacja – jaką spełnia rolę? Separacja ma być dla małżonków pewnego rodzaju odpoczynkiem. Odpoczynek ten jednak ma na celu dać im czas na przemyślenie problemów i zaistniałej sytuacji. To czas, w którym partnerzy mają szansę przeanalizować swój związek i docelowo – dojść dzięki temu do porozumienia.

Separacja ma więc spełniać podstawowy cel, jakim jest doprowadzenie do zgody małżonków. Dobrze wykorzystany czas separacji może pomóc w poprawie ich wzajemnych relacji. Separacja jest też dobrym wyjściem w takich przypadkach jak zdrada jednego z małżonków. Jednym z podstawowych problemów, z jakimi zderzają się zdradzeni, jest fakt, że muszą oni przez cały czas przebywać blisko osoby, która je dotkliwie zraniła. Nie mają w ten sposób szansy na zdystansowanie się do całej sytuacji, wyciszenie swoich emocji i spokojne zastanowienie się, co dalej. Życie w separacji to czas, kiedy partnerzy przekonują się, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie, tyle że bez rozwodu. Decyzja o separacji może więc uratować związek lub stać się impulsem do wystąpienia o rozwód. Każdy przypadek jest inny…

Separacja – kiedy warto się na nią zdecydować?

Według prawników na separację warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy w małżeństwie nie dzieje się dobrze, ale partnerzy (lub jeden z partnerów) wciąż widzą szansę na jego naprawienie. Separacja jest też dobrym wyjściem w sytuacji, gdy jeden z partnerów nie godzi się na rozwód. W przypadku rozwodu potrzebna jest zgoda obojga małżonków – co często jest warunkiem nie do spełnienia. Do ustanowienia separacji wystarczy zgoda i podpis jednego z małżonków. Kolejnym przypadkiem, kiedy warto zdecydować się na separację, jest brak zgody sądu na rozwód. Jak wspomnieliśmy na początku, orzeczenie rozwodu jest o wiele trudniejsze i wymaga spełnienia wielu dodatkowych warunków, których nie wymaga separacja.

Separacja – czym się różni od rozwodu?

To prawda, że separacja w pewnym sensie przypomina rozwód. Aby ją uzyskać, należy najpierw ustalić podobne kwestie jak w przypadku rozwodu. Mianowicie – wysokość alimentów, kwestie opieki nad dziećmi czy inne sprawy finansowe. Rozwód czy separacja - które z tych rozwiązań będzie dla nas lepsze?

Zanim podejmiemy decyzję, warto uświadomić sobie, jaka jest istota rozwodu i czym różni się on od separacji:

1. Do uzyskania separacji wystarczy stwierdzenie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie (jak w przypadku rozwodu) - zupełny i trwały rozkład pożycia.

2. Po orzeczeniu rozwodu partnerzy mogą ponownie zawrzeć małżeństwo. Separacja nie daje im takiej możliwości.

3. Separację można po jakimś czasie znieść, natomiast rozwód wywołuje daleko idące skutki prawne. Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega jedynie na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej.

4. Separacja jest łatwiejsza niż orzeczenie sądu o rozwodzie. Należy jednak pamiętać, że nie jest tylko formalnością - mimo rozkładu pożycia małżeńskiego nie może być orzeczona, jeśli np. na jej skutek ucierpią wspólne dzieci małżonków, małoletnie dzieci. Przeszkodą będzie również choroba jednego z małżonków.

5. Rozwód będzie lepszym rozwiązaniem, gdy nie widzimy żadnych szans na wspólne życie z małżonkiem i chcemy zerwać wszelkie łączące nas z nim więzi. Separacja to wciąż szansa na odnowienie tych więzi i uzdrowienie związku.

Od strony prawnej…

Separację faktyczną, która nie jest usankcjonowana orzeczeniem sądowym. Polega na ustaniu wspólnego pożycia małżonków poprzez wygaśnięcie więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej, następuje tzw. rozdzielenie się małżonków od stołu i łoża. Ten rodzaj separacji nie rodzi żadnych skutków w stosunkach majątkowych, nie powoduje wygaśnięcia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, która w świetle prawa nadal istnieje, jak również utrzymane są uprawnienia do dziedziczenia po sobie

Separację prawną będącą wynikiem orzeczenia sądu. W tym przypadku zachodzą te same skutki, jak przy rozwodzie z jedną olbrzymią różnicą – nie dochodzi do rozwiązania węzła małżeńskiego. Małżeństwo formalnie nadal istnieje, a uzyskanie separacji sądowej jest mniej skomplikowane niż rozwodu. W tym przypadku wystarczające jest wykazanie, że małżonków nie łączą już żadne więzi. Nie trzeba udowadniać, iż rozkład pożycia ma charakter trwały. Na wniosek każdego z małżonków (bez względu na winę) sąd może orzec separację. Pozew o separację składa się w sądzie okręgowy właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu małżeństwa, oraz odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci. W postępowaniu o separację może okazać się pomocne zaciągnięcie opinii prawnika, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi separacja z orzekaniem o winie. Jeżeli małżonkowie nie posiadają wspólnych, małoletnich dzieci, to sąd na ich zgodne żądanie, orzeka separację bez wskazania winnego. Wówczas sąd orzeka w postępowaniu nieprocesowym. W przeciwnym wypadku sąd zobowiązany jest wskazać, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia rozwodu i jest ono uzasadnione to sąd orzeka rozwód. Małżonkowie po wyroku separacyjnym nadal pozostają rodziną. W przypadku, gdy wskutek separacji miałoby ucierpieć małoletnie dziecko małżonków, orzeczenie takie, nie jest dopuszczalne. Dlatego przy orzekaniu separacji sąd bierze pod uwagę stosunki dzieci z rodzicami, ich stopień wrażliwości oraz stan zdrowia. Możliwe jest jednak ograniczenie władzy rodzicielskiej, jednemu z nich, jeżeli sytuacja tego nakazuje. Nie bez znaczenia jest też dobro drugiego małżonka. Separacja powoduje również rozdzielność majątkową między małżonkami. Jednak w przypadku gdy małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczenia środków utrzymania. W sprawach spornych, podziału użytkowania mieszkania, podziału wspólnego majątku, można zwrócić się do sądu. W przypadku zaciągniętych zobowiązań, jeżeli powstały one przed orzeczeniem o separacji, odpowiedzialność ponoszą wspólnie małżonkowie, jeżeli powstały po orzeczeniu separacji, każdy z małżonków odpowiada samodzielnie za swoje zobowiązania. Stan rozdzielności majątkowej można utrzymać po zniesieniu separacji, jeżeli jest taka wola małżonków. Jednym ze skutków orzeczenia separacji przez sąd jest niedziedziczenie po sobie przez małżonków.

Decyzja o separacji to równie poważna decyzja jak w przypadku rozwodu, dlatego – jak zachęcają prawnicy – warto poważnie zastanowić się nad wszelkimi jej skutkami. Decyzję o jej wystąpienie powinniśmy więc podjąć dopiero w chwili, gdy będziemy mieli całkowitą pewność, że to jedyne rozwiązanie dla obecnego kryzysu w naszym związku. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji detektywistycznych.

KONTAKT:

Formularz Kontaktowy

Zadaj pytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub napisz prywatną wiadomość na Facebooku: www.facebook.com/ktozdradza

Telefon Alarmowy: 507-507-924

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI 7 DNI W TYGODNIU O KAŻDEJ PORZE DNIA I NOCY.

Ostatnie realizacje zadań prowadziliśmy w miastach: Oświęcim, Brzeszcze, Kęty, Pszczyna, Bielsko Biała, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Bytom, Żywiec, Rycerka, Kraków, Zator, Wadowice, Strumień, Wisła, Ustroń, Czechowice Dziedzice, Chełmek, Libiąż, Chrzanów, Nowy Targ, Zakopane i wiele innych. Nasze działania były prowadzone również poza granicami Polski.

Informujemy, że dane zawarte na stronie, są własnością firmy Agencja Bezpieczeństwa Publicznego i są chronione Prawem Autorskim.

 

Wykorzystano tekst autorstwa: Sylwia Stodulska-Jurczyk i PrawniczaFirma.pl

Onlain bookmaker bet365.com - the best bokie

Detektyw